top of page
Náboženství
V Západozemí jsou oficiálně tři náboženství: Staří bohové, víra vyznávaná Dětmi lesa a později také Prvními lidmi, Potopený bůh, kterého vyznávají nemilosrdní muži ze Železných ostrovů, a jako poslední Víra v Sedm, Andalské náboženství, které je dnes také tím nejrozšířenějším v celém Západozemí. Za Úzkým mořem, v sousedním Essosu, se poté vyznávají další náboženství, jako třeba víra v Pána světla, Bohové Ghisu v Otrokářském zálivu, Velký hřebec nelítostných Dothraků, nebo Mnohotvářný bůh cechu asasínů Mužů bez tváře. Veškeré náboženství v Essosu ale nemá na víru v Západozemí žádný vliv, a pokud v ně někteří západozemci věří, je jich pramálo.
Víra v Sedm
Víra v Sedm nebo také noví bohové, je náboženství vyznávané Andaly a nejrozšířenější vírou v Západozemí, vyznává se téměř všude kromě Severu a Železných ostrovů, kde věří ve Staré bohy a Potopeného boha. Víra v Sedm není pouze Západozemským náboženstvím, septa stojí i v mnoha městech v Essosu. Centrem celé víry je Staré město, kde sídlí nejvyšší septon, a kde je také Citadela, masivní budova plná vědění celého světa, kam přicházejí muži, aby se učili a stali mistry.
Navzdory své rozšířenosti po celém Západozemí, mají představitelé víry omezené možnosti a své ovečky mají jen ve svých menších či větších septech. Nejvyšší septon je zcela kontrolován rodem Targaryenů. Se septony a svatými válečníky vedl dlouhou válku Maegor Krutý, a Nejvyšší septon byl nucen přijmout to, že valyrijská krev je nadřazenější a Targaryeni se nebudou zodpovídat bohům ani septonům jako prostí smrtelníci.
Víra nevyznává sedm jednotlivých bohů, ale jednoho jediného boha se sedmi aspekty a reprezentativními vlastnostmi, k nimž se lze jednotlivě modlit. Těmi sedmi aspekty jsou:
OTEC - Zobrazován jako vousatý muž s váhou, představuje spravedlnost.
MATKA - Představuje mateřství, plodnost a milosrdenství.
VÁLEČNÍK - Vždy zobrazován s mečem, představuje sílu, odvahu a vítězství.
PANNA - Zobrazována jako mladá nevinná dívka, představuje cudnost, nevinnost a lásku.
STAŘENA - Vždy zobrazována se svou lucernou, která jí ukazuje cestu, představuje moudrost.
KOVÁŘ - Vždy vyobrazen se svým kladivem, představuje řemeslo a sílu.
CIZINEC - Představuje neznámo a převážně smrt, a jen málokdo se modlí k Cizinci.
Hlavním symbolem víry je Sedmicípá hvězda a poté kniha svatých modliteb. Vyznavatelé také věří v sedm nebes a sedm pekel. Při narození dítěte probíhá jakási forma křtu, kdy je dítě pomazáno sedmi oleji a dostává jméno ve světle sedmi. Všechna menší i větší septa jsou vždy postavena jako sedmistranné budovy, přičemž je každá strana věnovaná jednomu aspektu. Hlavním představitelem víry je Nejvyšší septon se svou sedmistrannou korunou, hned pod Nejvyšším septonem se nachází jeho rada, které se říká Nejoddanější. Pod ně poté spadají ostatní septoni a septy, kteří se starají o septa po celém Západozemí. Septy se zároveň podílejí na výchově urozených mladých dívek.
K víře poté patří i Tiché sestry, oddané služebnice samotného Cizince, které skládají slib cudnosti a mlčenlivosti, starají se o mrtvé a připravují je na pohřby, případně převáží mrtvá těla. Říká se, že Tiché sestry páchnou odérem smrti. Dále tu jsou poté Žebrající bratři, jsou to putující kněží, kteří cestují po království na místa, kde nestojí žádná septa se septony. Dříve existovaly i dva vojenské řády víry, Nuzní druhové a Válečníkovi synové, oba řády ale rozdrtil Maegor Krutý při své válce s vírou a Nejvyšším septonem.
V případě uzavírání sňatku probíhá svatba v septu za přítomnosti septona, dívku či ženu k ženichovi a septonovi přivádí otec, bratr, případně jiný rodinný mužský příslušník, ojediněle opatrovník, pokud nemá žena žádné mužské příbuzné. Ženich musí nevěstu zahalit do svého pláště, čímž symbolizuje, že ji bere pod svou ochranu, oběma jsou následně symbolicky svázány ruce stuhou a samotný obřad je zakončen odříkáním předepsaných slibů („Otče, kováři, válečníku, matko, panno, stařeno. Cizinče. Já jsem její a ona je moje (já jsem jeho a on je můj), od tohoto dne až do konce mých dnů“). Manželství smí anulovat pouze král nebo Nejvyšší septon.
Staří Bohové
Staří bohové jsou bezejmenní duchové všech stromů, kamenů a řek, své jméno dostali od vyznavačů víry v Sedm, kteří svými bohy nahradili božstvo Prvních lidí a Dětí lesa. Uctívání Starých bohů se zachovalo pouze na Severu a v zemích za Zdí. Neexistují zde žádní kněží, písně nebo posvátné texty, podoba bohů také není vyobrazena a téměř se neprovozují ani obřady, dodržují se pouze zvyky předávané z generace na generaci. Nejblíže k obřadům mají pouze svatební obřady, které se odehrávají v božím háji, kde rodina nevěsty předává ženu před stromem srdce muži, jenž jí přijímá pod svou ochranu a prosí bohy o požehnání.
Ve jménu Starých bohů nelze vykonávat žádné dobrotinné akce nebo stavět pomníky a sochy, nejsou žádnou vyšší spirituální osobností a mocností, která by dohlížela na aspekt života. Staří bohové jsou spíše animistické náboženství a jde o bezejmenné duchy celé přírody. Místo honosných chrámů se za posvátné místo považuje boží háj s čarostromy (čistě bílé stromy s rudými listy), ve kterých jsou vyřezané tváře ještě z dob pradávných Dětí lesa. Vyznavači Starých bohů se modlí právě před čarostromem, a šustění listí nebo zvuk větru v korunách stromů mohou považovat za odpověď svých bohů. Čarostromy jsou pro věřící velmi posvátné, a lidé věří, že skrze tváře vyřezané do kmenů mohou bohové nahlížet na jejich běžné životy. Zároveň také věří tomu, že Staří bohové slyší své věřící pouze tam, kde se ještě čarostromy nacházejí, na mnoha místech v Západozemí byly čarostromy pokáceny Andaly a tím tak jejich síla nepůsobí na jihu, ale drží se pouze na severu.
Navzdory určitým odlišnostem s vírou v Sedm, mají vyznavači Starých bohů přece jen něco společného: nepřipouští incest, vraždu člena rodiny nebo otroctví, což se považuje za urážku bohů, a ctí zákony pohostinnosti.
Potopený Bůh
Uctívání Potopeného boha, nebo také Toho, jenž přebývá pod vlnami, je monolatristické náboženství, ve kterém se věří v existenci více bohů, ale uctívá se pouze jeden z nich. Je vyznáváno na Železných ostrovech, jediném území kromě Severu, které nepodlehlo snahám Andalů zavést víru v Sedm. Na rozdíl od Severu, jehož staří bohové pouze mění podobu obřadů a posvátných míst a do ostatních aspektů žití příliš nezasahují, má Potopený bůh na železné obrovský vliv. Je totiž poměrně krutý a reprezentuje starý způsob života, jenž zahrnuje agresivitu a pirátství. A protože muži ze Železných ostrovů věří, že to on přinesl plamen z moře a vytvořil je k tomu, aby napadali ostatní, znásilňovali a drancovali pevninu, věrně ho následují. V potyčkách s nimi nejde jen o zneškodnění nepřátel nebo radost ze zabíjení, ale vnímají zabití protivníka v bitvě jako zbožný akt. Zároveň je zabití prvního nepřítele jakási zkouška dospělosti a mužnosti, a pokud si chtějí opatřit šperky nebo jiné drahé věci, uznávají pouze platbu železnou cenou, tedy uzmutí násilím.
Nejde ale jen o ospravedlňování násilí, které vede železné k uctívání Potopeného boha. Je kolem něj vytvořený celý náboženský systém, který berou velmi vážně. Věří, že Potopený bůh žijící v podmořských síních je v nekonečném sporu s Bouřlivým bohem ze zámku na obloze. Tento spor má pak probíhat snahou Bouřlivého boha posílat bouře a potápět lodě železných, čehož se ale příliš neobávají, protože když se utopí v moři, mají být přijati v božích síních na hostině Potopeného boha a věčně být obsluhováni krásnými mořskými pannami. S tím souvisí i rituál křtění dětí i dospělých, kdy jsou železní buď ponořeni do moře nebo poléváni mořskou vodou za slov „Co je mrtvé, nemůže nikdy zemřít, ale povstane znovu, tvrdší a silnější“, rituál obětování nepřátel utopením či trest smrti utopením – odsouzenec je přivázán v leže ke kůlům na pláži a ponechán přílivu. Ty, až na obětování nepřátel během bitev, pak provádí kněží nazývaní potopení muži, nejoddanější vyznavači v rouchách, jež prošli i druhým, vážným utopením, kdy byli vzkříšeni na prahu smrti. Zajímavostí u nich je, že nesmí prolévat krev železných, což je také jedním z důvodů, proč popravy probíhají utopením.
Vše zmíněné se ale týká pouze mužů, ženám není dovoleno stát se kněžkami. Podobně jako ostatní náboženství v Západozemí zavrhují incest, vraždu rodinného příslušníka nebo plození bastardů a vyznávají zákony pohostinnosti. Poněkud neobvyklé je vyobrazování boha – často jsou za sochy Potopeného boha považovány třeba i jen kusy naplaveného dřeva připomínající humanoidní tvar, nebo sestavy z naplavenin upravené do podoby člověka se zdviženou paží
bottom of page