top of page
Viserys Targaryen
Hráč: Enybady
FC: Charlie Plummer
*17.3. 71 AC, Královo přístaviště
Princ
Rod: Targaryen
Partner: -
Povaha
Už na první pohled jde vidět, že je Viserys víc lev, než drak, a s povahou je to dost podobné. Zdědil dokonce tolik Lannisterských rysů, že se mu tajně přezdívá létající lev. Už od narození šlo každopádně o velmi klidné, bezproblémové dítě, které se dokázalo po většinu času zabavit samo, a společnost ostatních úplně nevyhledávalo. Byl velmi tichý, pokud nebyl vyloženě pošťuchován, tak ani moc nekřičel a nebrečel. Dokázal vydržet na jednom místě, vlastně kam byl posazen, tam ho taky o pár hodin později našli, zatímco zvědavě těkal pohledem po svém okolí. Bylo zřejmé, že mu fantazie pracuje na plné obrátky, a na rozdíl od mnoha jiných dětí nepotřebuje ze sebe tolik ždímat fyzickou energii, plně mu postačilo se vybít mentálně. Pokud měl Viserys cokoliv, čím se mohl zabavit, pak neměl touhu po utíkání ani objevování Rudé bašty.
Vizzi by se dal shrnout jako myslitel, badatel, učenec. Vždycky byl a vždycky bude levý na jakoukoliv fyzickou aktivitu. Meč snad do patnácti let ani neudržel v ruce, tětivu luku ani nenatáhne, a kuše mu z ruky neustále vypadává. Jediné, co zvládá bravůrně, je nakupit se tunou tlustých knížek a svitků, a vše to přenést do svých komnat tak, aby nic nerozsypal. Mnohem raději svou energii směřuje do nehmotných záležitostí. Baví ho studovat, rozšiřovat si obzory, a zpochybňovat zavedené rovnice a standardy. Kromě velké inteligence a chuti se učit mu však bohové dali do vínku také jistou dávku arogance, a povýšenectví. Je přirozené, že se jako princ cítí být nad ostatními lidmi, ale zároveň je pro něj těžké být empatický, byť se snaží co možná nejvíce pochopit názory ostatních, že má každý svou pravdu, a způsob, jakým kouká na svět. Je naštěstí velmi dobře vzdělán v oblasti dvorského života, tudíž je schopen tyto povahové vlastnosti dobře maskovat, a tvářit se dostatečně reprezentativně. Věci, které mu připadali jasné či samozřejmé, to pro jiné bylo nemyslitelné či snad příliš chytré. Jen s těžkým srdcem se proto smiřoval s faktem, že existují i hloupí lidé, které musí tolerovat. Lidi, o které nestojí, zpravidla ignoruje či cíleně přehlíží. Viserys není horká hlava a nejedná v afektu. Své jednání si důkladně promýšlí a může se tak často zdát, že je o pár kroků napřed.
Leckdo by ho mohl nazvat knihomolem, a ona to je vlastně pravda. Pro Vizziho to nicméně není urážkou. Považuje to spíše za jakousi přednost. Je věrný faktům, nepodléhá emocím, a snaží se na svět koukat učeným a racionálním pohledem. To z něj nedělá slabocha, naopak. Jinými slovy, považuje se za velkého teoretika. Je na své vědomosti samozřejmě náležitě pyšný. Miluje situace, kdy může své okolí v něčem opravit nebo objasnit fungování světa kolem nich. Je třeba ale odlišovat Vizziho na veřejnosti, a Vizziho v soukromí. Zatímco ve svých komnatách, nebo v obklopení důvěrných lidí je uvolněný, a vyplavou na povrch všechny jeho povahové vlastnosti, dobré i zlé, na veřejnosti žádné z nich nevypustí na povrch. Dokáže se velmi dobře ovládat. Pokud si to situace žádá, umí se usmívat tak, že to vypadá věrohodně, pokud je třeba chladný pohled, nasadí chladný pohled. Politice rozumí, ví, jak se tahle vysoká hra hraje, na co si dávat pozor, a jak přesvědčit lidi, aby dělali to, co sám potřebuje. Zamiloval si politické tanečky a sám by se na poli politiky chtěl více rozmáchnout. Ještě nikdy si však nedovolil mluvit do rozhodnutí krále či jiných členů královské rodiny, pouze, je-li dotázán. Touží se stát králem? Takhle úplně se to říci nedá. Uvědomuje si, že jsou jeho politické zkušenosti zatím velmi malé, a tak dává přednost svému malému písečku, kde se může učit a zdokonalovat. Kdyby ale přišla příležitost usednout na železný trůn, pravděpodobně by ji využil. Proč taky ne? Má o sobě velké mínění, považuje se za velmi vzdělaného člověka, který by dokázal říši řídit pragmaticky, a s rozumem, z čehož by všichni prosperovali. Nemá proto ambici se vyloženě do role následníka cpát, spíš tiše vyčkává, co osud přinese.
Jako z lva a zároveň prince z něho vyzařuje sebevědomí, to je však podpořeno jistou aurou tajemství, kterou mu propůjčuje dračí krev. Nosí hlavu nahoře, hrdě vypnutou hruď, jak je ostatně Lannisterům blízké. Z krve draka podědil jakousi nadpřirozenou krásu, která se hezky doplňuje k jeho lvím rysům, a zcela nepochybně z něj dělá krásného muže, za kterým se nejedna služebná s povzdechem otočí. Z textu se může zdát, že v případě volby by Viserys přešel na stranu Lannisterů. To není úplně pravda, byť se více považuje za lva, než za draka. Uvědomuje si, že je to v případě jeho rodiny mnohem složitější, a jeho loajalita bude zkoušena oběma tábory. Nelze popřít dračí jméno a krev, ale zároveň je nezpochybnitelná jeho lví vizáž a energie. Chápe, proč rodina touží po čistotě krve, sám se s tím ale nikdy nedokázal ztotožnit. Pokud by se měl kdy oženit, tak smysluplně a z politických důvodů. Na lásku ve svém postavení nevěří. Zcela otevřeně by ale odmítl, kdyby si měl vzít jednu ze svých sestřenic či snad dokonce sestru, což u Targaryenů není nic neobvyklého.Tento začarovaný kruh odmítl podporovat již během dospívání. Uvědomuje si sice, že s čistotou krve si rod udržuje jisté výsady, zároveň však vnímá, že v rodině zůstávají uzavřené jisté vlastnosti, které by raději vymýtil. Ať už jde o skony ke krutosti či snad šílenství. Svůj rod by raději řídil tak, jak to dělají Lannisterové. Vidí potenciál v tom, aby se v takovém počtu provdali a oženili s jinak významnými rody a zajistili si je tak sňatkem. Proto když sleduje, jak v jeho rodině za sebou bratranci a sestřenice běhají, považuje je v tomhle ohledu za pitomce.
Co se týče přátel, tak ty si vybírá skutečně pečlivě. Působí sice dojmem tichého samotáře, které se společnosti vyhýbá, ale pravdou je, že se nerad obklopuje falešnými nebo hloupými lidmi, kteří s ním nedokáží držet krok, nebo se mu jen snaží vlichotit do přízně. Umí být dobrým, zábavným společníkem. Je příznivcem zajímavé debaty, kde může s ostatními sdílet své názory, navzájem si je rozporovat, a tím se vlastně i obohacovat. Bezduché, zdvořilé konverzace, ho nudí. Má rád, když s ním někdo nesouhlasí a on tak může své myšlenky rozvádět a společně se směřují k nějakému vhodnému názoru. Svůj život bere jako velkou šachovnici, kde jsou figurky neustále přesouvány, uváženě a inteligentně. Viserys má velmi často alternativní plán a umí vymýšlet i za pochodu, žádá-li si to situace.
Minulost
Viserys Targaryen se narodil uprostřed noci, zhruba v polovině třetího měsíce roku 71 v Králově přístavišti, dva roky po starším bratru Aegonovi. Dle Targaryenských zvyků dostal ihned po narození do kolébky dračí vejce. To se však nevylíhlo. A nevylíhlo se ani v následujících měsících, během kterých ho k němu otec přikládal. Vejce se ani nepohlo, a nepohnulo se ani další, které malému princi podstrčil. To není úplně dobrý start pro potomka takto významného rodu, byť ani Aegonovi se vejce nevylíhlo, tak se tomu nepřikládala taková důležitost. Nebylo nezvyklé, že si dítě dračí krve našlo cestu k drakovi až později. Hříčkou osudu se o pár hodin později, již nad ránem, narodila i princezna Visenya, tudíž se o nich na dvoře začalo mluvit jako o budoucím páru. Vše to podtrhla ještě volba stejného jména, a zvolení stejné kojné pro obě novorozence. Jakkoliv romanticky a osudově tento příběh začal, velmi rychle se ukázalo, že zůstane jenom příběhem. Jakmile obě děti trochu povyrostly, začalo být zřejmé, jak moc si jsou povahově rozdílní. Zatímco Viserys klidně seděl a koukal po okolí, Visenya byla divoká, živá, a neustále pobíhala kolem dokola, ideálně za starším Aemonem, nebo jeho bratrem Aegonem. A jak rostli stále více, rozdíly se jenom prohlubovali. Vizzi se s Visenyou nikdy nesblížil tak, jak by si mnozí přáli, a a spíše než láskyplný vztah mezi bratrancem a sestřenicí se ignorovali. Tedy, alespoň on se snažil. Neměl tu divokou energii příliš v lásce. Připadalo mu to příliš nesoustředěné a neproduktivní. To už mu mnohem více seděla mladší Vaenya, která byla mnohem tišší, a tím pádem jeho srdci mnohem blíže.
Když byli princovi dva roky, přinesl otec znovu do jeho komnaty dračí vejce. A stejně jako minule se nestalo nic. Viserys na vejce zvědavě koukal, trochu bázlivě do něj šťouchl prstem, ale jakmile zjistil, že mu ten kus šutru žádnou zábavu nepřinese, stočil pohled a pozornost zase jinam. Vše se změnilo až o pár měsíců poté, kdy ho otec, přes námitky matky, vzal do dračí jámy. Maenar z něj chtěl mít vždy pravého targaryena, bez ohledu na jeho lví vzhled, a tak ho už v tak brzkém věku vzal mezi šupinaté draky, které mu začal ukazovat, a popisovat. To mladého Vizziho naprosto uchvátilo. Měl z nich sice strach, ale otcovo poutavé vypravování podnítilo jeho fantazii, a zvědavost. Když se však k princovi natáhla Vhagar, v té době dračice jeho otce, rozplakal se. Otec ho proto postavil na zem, aby si uvolnil ruce, a Vhagar zase poslal na své místo. Chvilková chyba, během které se Viserys ztratil z dohledu. Maenar se ve vteřině otočil zpět, jen aby zjistil, že jeho synek zmizel. Chlapec, který nikdy předtím neutíkal, byl náhle pryč. Všichni začali horečně prohledávat každé zákoutí jámy, v očekávání nejhoršího. Když si ho dosud žádný drak nevybral, jakou šanci proti nim bude takové malé dítě mít. O to větší pak jejich překvapení bylo, když malého prince našli zalezlého v hnízdě dračích vajec, s rozházenou skořápkou všude kolem něj, a čerstvě vylíhlým dráčetem na jeho břichu. Byl to jistě roztomilý pohled. Spící princ v obležení dračích vajec, a s malou ještěrkou spící na jeho břiše. Maenar mohl jenom zajásat. Vždyť byl z jeho potomků první, komu se vylíhlo mládě.
Následující měsíce a roky se Vizzi o dráčka vzorně staral. Byl jím vlastně zcela fascinovaný. Skoro až uchváceně sledoval malého plaza, jak se snaží ulovit zbloudilou včelu, která jim vlétla do komnat, jak se usilovně cpe čerstvě naporcovanou slepicí, jak každým dnem roste a sílí. I proto si možná se svým parťákem vybudovali opravdu pevné pouto. Laerax na svého jezdce koukala tak trochu jako na náhradní matku, a Vizzi v ní měl výborného parťáka. Je mu totiž v mnohém podobná. Nebyla kdovíjak aktivní, za kořistí se nerada honila, vydržela také nějakou dobu posedět na místě, a s klidným výrazem koukat po okolí. A to se Vizzimu tuze zamlouvalo. Když už byl drak dostatečně velký na to, aby si ho nemohl vydržovat pod postelí, neochotně svolil k přesunu do dračí jámy, kam za ní nicméně pravidelně docházel, kontroloval ji stravu, a staral se, aby měla tolik volnosti, kolik si jen žádá. Dračí stráž tvrdila, že tak klidného draka ještě neviděli. Dokonce ani řetěz nebyl třeba. Laerax prostě ležela na svém přiděleném místě, a do vzduchu se vznesla jenom když si chtěl protáhnout křídla.
Viserys byl i v nadcházejících letech klidné a samostatné dítě. Zatímco se Aemon, Aegon a Visenya proháněli snad všude, Viserys seděl ve svém pokoji se septou a zpovídal ji. Měl netypické otázky, na které ne každý znal odpověď. Asi proto se naučil číst v poměrně brzkém věku, aby si vše zajímavé zjistil sám. Ne vždycky mu stačilo vysvětlení druhých a rozčiloval se, pokud mu dva lidé vysvětlovali jednu věc jinak.
Jako svůj životní cíl si brzy zvolil vědění. Jako maličký zkoumal svůj pokoj a jen o pár let větší zkoumal Rudou baštu. Brzy znal každou místnost, většinu služebnictva a dokonce odhalil i tajemné chodby. To co zjistil, ale nikomu neukazoval. A jakmile se naučil psát, začal si vést deník, kam si zapisoval nejen všechny tajné chodby, které už stihl objevit, ale zároveň jakékoliv poznatky či dojmy, které během dne získal. Zatímco pro ostatní vrstevníky bylo jistě takové vzdělání nudné, Viserys hltal každé slovo, a nezřídka chtěl více. Když mu bylo osm let, jeho otec zemřel. Můžeme si o Maenarovi myslet co chceme, ale faktem je, že se o svého mladšího synka dobře staral, a Viserys ho měl velmi rád, rozhodně více, než svou matku. Občas mu ale přišlo, že je snad z jejich rodiny jediný, kdo za otce skutečně truchlí. Matka se s jeho smrtí vyrovnala až překvapivě rychle, a Aegon beztak trávil většinu času na cvičišti. O to více času trávil se svým drakem, kterého konečně pojmenoval, a těšil se na čas, kdy spolu konečně vzlétnou k nebi. Ten okamžik přišel roku 84, a byť byl ze začátku dost nervózní, časem si létání oblíbil, a pokud to lze, nejraději cestuje takto.
Svět zná mnoho podob Lanarda Lannistera, o tom není pochyb. Pro některé až moc přísný politik, pro jiné tyranský otec. Pro Viseryse to byl vždy laskavý a hodný dědeček. Možná i proto že si pobočník nedovolil vztáhnout ruku na prince. Kam až Vizziho paměť sahá, vždy si vybaví teplo krku, a klidný dědův hlas, zatímco mu předčítal z knížky, nebo vyprávěl poutavý příběh. Zajímalo ho všechno a právě dědovo vyprávění mu přišlo nejzajímavější. Začal si všímat rozdílů mezi ním a zbytkem rodiny. Netrvalo dlouho a Lanard mu prakticky nahradil otce. Pokud tedy mohl, a pobočníka to neobtěžovalo, trávil čas s ním, což vzhledem k jeho povinnostem nebylo zase tak často, ale o to vzácnější čas s ním byl. Co se vzdělání týká, dostalo se mu všeho, čím si prošel i Aemon s Aegonem. Nedostal tak jen všeobecné vzdělání, ale také ho učili šermu, lukostřelbě a jízdě na koni. Tomu úplně na chuť nepřišel. Bylo zřejmé, že mu nic z toho nepůjde, a víceméně to jen přetrpěl. Jak tomu ale bylo celé jeho dospívání, nakonec mu vědění, které se nacházelo v Králově přístavišti, nestačilo. Proto se roku 86 odebral na rok a půl do Citadely. Celé toto svoje studijní období trávil zabořený v knihách, kdy jeho největším nepřítelem byla tma a rychle ubývající svíčky. Četl si všechno a o všem. Jednalo se o jedno z jeho nejoblíbenějších období života. A teprve když se zdálo, že přečetl všechno, co jen lze, zatoužil i po tajných svitcích. I jako princ k nim měl přístup zakázán a přesto jej to nemohlo zastavit. Svitky kradl tajně a postupně. Nestihl odhalit všechna tajemství, ale sám sobě slíbil, že se jednou vrátí a nedá si pokoj, dokud opravdu nepřečte vše.
Domů se vracel nerad, ale věděl, že zkrátka musí. Král si však všiml jeho velkého intelektu a vědomostí, a tak ho, raději než ostatní potomky, využíval pro diplomatické mise, které si Viserys zamiloval. Měl na to zkrátka talent. Uměl se v nejvyšších kruzích pohybovat, nikdy nevyvedl žádnou nepřístojnost, a odlétal s pocitem, že si ho tamnější lordové zamilovali, a on získal nové konexe. Na přelomu roku 88 a 89 došlo k invazi ze strany železných. Jindy spíše pacifistický Viserys se hodlal zapojit do boje. A to z jednoduchého důvodu, železní napadli území Lannisterů. Král však raději vyslal Aemona s Aegonem, kteří byli pro boj doslova zrození, a Viseryse využil k pozdějšímu diplomatickému urovnání situace. Byl zklamán? Vlastně ani ne. Věděl, že ti dva horkokrevní válečníci odvedou na bojišti lepší práci, než by kdy odvedl on sám, a jeho příležitost naopak přišla až poté. S matkou se ale vztah začal rychle zhoršovat, jak Viserys rostl a získával jistotu a sebedůvěru. Zatímco Daelle od malička tloukla do hlavy, že se jednou vdá za prince Aemona a stane se královnou, jeho staršího bratra trávila slovy o tom, že by on mohl být král. Tyhle dvě věci se vzájemně vylučovaly. Aegon nemohl být králem, pokud bude na trůnu Aemon a Daella nemůže být královna, pokud by se na trůn dostal jejich bratr. Byl si vcelku jistý, že je matka nevědomky štve proti sobě a nedopadne to dobře. Myšlenka na to, že by Eliana kvůli trůnu ublížila vlastním dětem, jen aby v budoucnu mohla manipulovat s celým královstvím, v něm pohřbilo jakoukoliv chuť ji nazývat matkou.
Ostatní
-
Každý den si poctivě zapisuje poznatky a dojmy z daného dne do deníku. Za svůj krátký život jich napsal mnoho, a všechny je má pečlivě schované ve své knihovně.
-
Po návštěvě Zimohradu a Zdi se jeho fascinace touto velmi odlišnou zemí a kulturou jen prohloubila. Navázal zde (pro něj) zajímavé kontakty, které by rád v nadcházejících letech upevnil, a rozšířil
-
Smrt Maenara překonával těžko. Upnul se na svého dědu, Lanarda, kterého považuje za náhradního otce. Po jeho smrti si připadá značně osamocen. S králem si nikdy nebyl tak blízký jako Aegon, a zbytek Lannisterů tolik nezná.
-
Kromě obecné řeči mluví plynně vznešenou a obecnou valyrijštinou. Ovládá také základy dothračtiny, kterou se v Cidatele naučil.
-
Vzhledem vypadá více jako lev, než drak. Má blonďaté vlasy, po matce zelené oči, a nebýt jakési nadpozemské krásy, kterou z krve draka získal, vypadal by jako typický Lannister.
Drak
Laerax
Vylíhla se v polovině roku 73, poté, co se dvouletý princ Viserys ztratil svému otci z dohledu, a rozhodl si ustlat v hnízdě plném dračích vajec, z níž jedno si mladého prince očividně oblíbilo nejvíce. Jako mládě bylo vychováváno s láskyplnou péčí svého jezdce, ke kterému proto velmi přilnula, a je velmi ochranářská. Dalo by se říci, že v něm vidí spíš adoptivní matku, než lidského parťáka. Říká se, že vrána k vráně sedá. V tomhle případě se to vyplnilo naprosto přesně. Laerax je po vzoru svého jezdce velmi klidná, zdánlivě bez energie. Nevadí ji dlouhé hodiny ležet na místě, klidně oddechovat, a se zájmem sledovat okolí.
Raději vše pozoruje z určité vzdálenosti, než aby se měla něčeho účastnit. Nejedná ukvapeně, ve vzduchu nemá potřebu se pouštět do nějakých krkolomných obratů, létá spíše pomaleji, rozvážně, a metodicky. Oproti jiným drakům ráda šetří energii, a nepotřebuje proto tolik zastávek, aby si odpočala. Nemá žádné bojové zkušenosti, jelikož k tomu zatím nebyl důvod. Slouží spíše jako dopravní prostředek, než válečný nástroj. V dračí jámě není na řetězu, kvůli klidné povahy, a jelikož je Viserys často posílán na diplomatické mise po celém Západozemí, dostává se ji i dostatek pohybu. Velikostně je drakem střední velikosti. Vždy měla dost pohybu na to, aby mohla růst, tak je limitována pouze tím, co dostala do vínku. Je zřejmé, že z ní nebude žádný obří drak, ale rozhodně nemůžeme říci, že by byla jakkoliv zakrslá. Je zkrátka v krásném průměru.
Má šedou barvu šupin, na které kontrastně vynikají zlaté ostny. Zlaté šupiny má i na břiše a vnitřních stranách končetin. Ostnaté výběžky má na hlavě, krku, ramenou a pažích. Zády se jí navíc táhnou ostnaté linie, které jsou zakončeny několika řady ostnů na ocase. Na první pohled se zdá, že prince Viseryse poslechne na slovo.
Odznaky
Za posty:
Za eventy:
bottom of page